rezačky papiera

Pojednanie o rezačkách papiera pre knihárne, kancelárie, grafické štúdia, pre scrapbooking, o ich druhoch a na aký účel je  ktorá vhodná s cenou do cca 1500€. Na čo si dávať pozor pri kúpe. Jednoducho pre tých, čo tlačia na papier a chcú svoju tlač rezať. 

kolieskova pakova stohova

Rôzne druhy rezačiek:  koliesková, páková a elektrická stohová.
[more…]

 Rezanie papiera?

Veľké, malé rozmermi rezaného papiera alebo jeho množstva. To dáva dve najpodstatnejšie otázky pri výbere rezačky: Aký veľký papier a koľko ho naraz rezať? U rezačiek je občas  podstatnejšie čo chcete rezať ako koľko. Na väčšinu materiálov a tlače stačí koliesková, aj na papier 350g/m2, ktorý má cca 0,3mm hrúbky (typicky bývajú  vizitky na takomto papieri), napríklad knihárske lepenky majú minimálne 1mm a viac, čo často krát ani nemusíte do kolieskovej rezačky vedieť vložiť. Na tie je lepšie použiť aspoň pákovú rezačku. Stohová rezačka sa líši kapacitou a presnosťou manipulácie s papierom.

hrubka lepenky, vizitky a kancelárskeho papiera

Ilustrácia hrúbky lepenky (1mm), vizitky (300g/m2) a kancelárskeho papiera (80g/m2).

 

Možno zjednodušene napísať, že koliesková rezačka je najlacnejšia, ak je v celokovovom prevedení, tak aj vydrží nejaké to používanie, čím ponúka najlepší pomer cena/výkon. Páková je o kategóriu vyššie a prereže hociktorý hárok papiera, vrátane lepenky, alebo aj tenšie brožúry a knihy, resp. ich makety. Stohová rezačka vie rezať veľa naraz a presne. Stohová rezačka je ale to drahšie s cenou od cca 900€ (43cm šírka rezatelného papiera). Existujú aj rezačky vizitiek, do ktorých vložíte hárok a vypadnú pásy papiera (ktoré sa režú ešte raz), prípadne rovno porezané vizitky, ale o nich tento článok nebude.

 Kolieskové rezačky s rotačnou čepeľou

Povedz mi, čo chceš rezať a ja ti poviem, kto si.

    Chcem rezať jeden list A4…

…a pracujem v kancelárii, v grafickom štúdiu alebo sa venujem scrapbookingu. Stačí aj najlacnejšia koliesková rezačka z Lídlu. Tie najnajlacnejšie nemajú ani rotačné koliesko, ale len pevnú čepieľku. Tá reže a tupí sa stále na jednom mieste a preto ju čochvíľa hodíte do koša a v horšom prípade sa čudujete, prečo strapká papier alebo ho rovno trhá.

zle orezany papier z kolieskovej rezačky

Zle orezaný papier zo starej kolieskovej rezačky.

 

Lacné plastové – postačia v kancelárii ako doplnok k zošívačke, rozšívačke a dierkovaču. Ergo, ak bude schovaná v zásuvke, tak sa za ňu nebudete hanbiť. Pri rezaní sa môže kotúč vychýliť a zošmyknúť sa, neurezať, alebo len utrhnúť papier, občas sa vyskytuje pískanie pri rezaní. Pri kolieskových rezačkách sa predpokladá, že budete rezať jeden hárok a celkovo realizované náklady budú malé a rezačku budete využívať skôr jedno účelovo alebo využívať na rezanie vzoriek a maličkých nákladom tlače.

Výhodou je (zvyčajne) priesvitný plast, cez ktorý vidíte rezaný papier a rýchlo sa naučíte odhadnúť kade povedie rez. Napríklad na pákových rezačkách takáto plastová lišta zvyčajne chýba a musíte odhadnúť kadiaľ rezanie povedie  🙁

kolieskova-rezacka

Koliesková rezačka.

 

Pre grafické štúdia odporúčam mať minimálne jednu rotačnú rezačku kvalitnejšej konštrukcie, ideálne celokovová. Dlho vydrží, je skladná a tým veľmi praktická. Zvládajú bez problémov aj polaminované dokumenty (keď pritlačíte na bežca s čepeľou), takže sú vhodné aj na domácu výrobu vyučovacích pomôcok, alebo pre kaviarne, ktoré si laminujú nápojový lístok, alebo pri výrobe notesov scrapbookingu. Niektoré modely majú možnosť aj meniť bežca a robiť ryhy buď rovné alebo vlnité.

Jeden praktický postreh, rezanie na rotačnej rezačke je o posúvaní bežca s čepeľou sem a tam pri súčasnom tlačení na papier (aby sa neposunul), naproti tomu pri pákovej by ste museli stláčať/dvíhať páku čo je podľa mňa náročnejšie. Ale to môže byť len o zvyku.

Obrovskou výhodou kotúčových rezačiek je ich bezpečnosť, čo ocenia hlavne domácnosti a školy.. tam, kde sa vyskytujú deti. Stačí jediný pohľad na pákovú rezačku a všetkým jasné, aký horor sa môže udiať pri kombinácii „čepeľ + dieťa“. Aj keď treba poznamenať, že niektoré modely majú peknú a efektnú ochranu a niektoré modely by mohli byť aj vhodné pre domácnosť.

cepele rezaciek

Čepele rezačiek a spôsob ich krytia, Dahle s krytom a odtlačeným krytom a čepeľ dlhá 1m.

 

Chcem rezať jeden šííííroký list..

   … napríklad preto že som architekt.

Pretože tlačím na plotroch výkresy a plány, tlačím na tenký papier, typicky do max 170g/m2. Pre nich je ideálna koliesková rezačka, ktorá aj keď je dlhá, ale skladná a každá skriňa ju rada privíta.

 

Niektoré plotre vedia z potlačenej rolky papier priamo urezať.

integrované rezanie na designjete

Integrované rezanie na HP Designjet 130NR.

 

Napríklad ja mám rezačku, ktorá je na veľké formáty a je páková, ale neodporúčam. Hlavne kvôli veľkej čepeli, ktorá má až 1m a vedela by padnúť volným pádom, čo môže byť nebezpečné. Asi jediným užitočným riešením pre takú veľkú rezačku by bolo rezanie iných materiálov ako je papier. Napríklad ja ju využívam na rezanie veľkej knihárskej lepenky, ktorú už do stohovej rezačku nezmestím.

rezacka dahle

Páková rezačka s čepeľou dlhou 1,1m.

 Pákové rezačky

O kategóriu vyššie od kolieskových sú spomínané pákové rezačky. Ich výhodou býva mechanizmus pritlačenia/fixovania papieru, tesne pred a počas rezania (pri kolieskových papier zvyčajne musíte pridŕžať). Tento mechanizmus má ale nevýhodu v absencii priehľadného plastu, tak ako pri kolieskových rezačkách a preto nie je tak jednoduché odhadnúť miesto rezu.. z tohto dôvodu bývajú pákové rezačky trochu nepresnejšie. Plus na pákových býva tzv. zadný doraz v podobe jednoduchej lišty, ktorá je všetko, len nie kolmá, viz obrázok nižšie pri stohových rezačkách – kolieskové zadný doraz ani nemajú. To spôsobuje, že ak by ste rezali podľa dorazu, tak režete krivo. Už spomínaná nevýhoda je v bezpečnosti čepele. Dahle má elegantné riešenie v podobe „špirály“ okolo čepele, Ideal má stenu, pri ktorej sa kĺže čepeľ, iní výrobcovia na bezpečnosť tak trochu kašlú.

detail rezania na pákovej rezačke

Detail polohy rezu pákovej rezačke – rez je odstúpený cca 5 mm od vrchnej pritláčacej lišty.

 

Ak robíte makety brožúr, kníh alebo potrebujete rezať hrubý papier alebo digitálnu tlač v malom množstve, typicky letáky, vizitky etc., tak páková rezačka je vhodná. Resp. pravidelne naraz viac listov papiera, kde by ste na rotačnej museli rezať na viac krát, tak zvážte pákovú rezačku. Ako bolo už napísané, stláčanie a zdvíhanie páky je náročnejšie ako posun bežca na rotačnej rezačke. Ale to môže byť o zvyku. Ja potrebujem rezať aj lepenku, preto som si vybral pákovú rezačku.

Ak ste v grafickom štúdiu, tak páková rezačka urobí dojem na každého hipstera 😉

Stohové rezačky

Stohové rezačky režú stoh papiera. A bývajú celé z kovu. Spektrum stohových rezačiek začína malým rozmerom šírky rezu (od cca 39cm) a bočným dorazom (39cm je veľmi málo!). S rastúcou cenou stúpa šírka rezu na 43cm (na formáty A3), potom na 47cm (SRA3) a viac. Pribúda kľukové ovládanie zadného dorazu, potom elektrické ovládanie a vrcholom je naprogramovanie posunov dorazu na rezanie veľkého množstva papiera, kde sa opakujú cyklicky pozície zadného dorazu (napríklad pri rezaní kníh, kde sa oreže z vrchu, posun, rezanie zospodu a na záver z boku) – to už ale ide o priemyselné riešenia vhodné pre veľké tlačiarne, kde potrebujú porezať tlač z ofsetových strojov, ktorej je toľko, že zaberie celú europaletu a oplatí sa prednadstaviť rezačku na automatické rezanie.

Príklad automatického rezania. Všimnite si, že operátorka spúšťa rezanie obomi rukami – kvôli bezpečnosti.

Kľukový pohon dorazu je omnoho presnejší ako bočný doraz (ktorý majú aj pákové rezačky) pri kľukovom doraze sa dá rezať bez žiadneho merania, len podľa orezových značiek, ktoré jemne prisuniete kľukou a podľa cviku/odhadom viete kde sa bude rezať..  a môžete rezať. Ale pri digitálne ovládaných rezačkách sa táto výhoda stráca, tam sa viac vypláca odmerať pravítkom vzdialenosť a reznúť. Niektoré stohové rezačky už mávajú integrované jednoduché svetelné/laserové ukazovátko na miesto, kadiaľ povedie rez. Praktické – odporúčam vyskúšať.

Poznámka, elektrické rezačky sú hlučné.

presnost dorazu pri bočom doraze a centrálnom

Ilustrácia presnosti dorazu pri bočnom doraze (v ľavo hore je medzera) a kľukou ovládanom doraze (sedí vo všetkých stranách).

 

Upínanie stohu papiera je buď pákové alebo skrutkou. Riešenie s pákou je rýchle a zvyčajne aj dostačujúce. Len prítlak je nižší ako pri skrutkovom riešení. Pri slabšom zatlačení sa môžu hárky v rezačke pohnúť a krivo rezať, ale toto sa stáva zvyčajne pri veľkých kopách. Páka je ok, ale skrutka je lepšia.  A nie raz sa stalo, že som skrutku využil ako knihárenský lis 😀

Pre koho sú stohové rezačky? Pre grafické štúdia, ktoré majú vlastnú veľkokapacitnú tlačiareň, v copycentrách, knihárov a väčšie podniky.

 Všeobecne rady pri výbere na záver

Ale ani najlepšia rezačka nieje zárukou kvality. Príkladom sú mnohí viazači diplomoviek a umeleckí viazači všeobecne. Ich rezačky nemajú digitálne ovládaný posun, ani meranie vzdialenosti a častokrát prežili firmy, ktoré ich skonštruovali. To na kvalite ich práce nielenže nič neuberá, skorej dokladá ich remeselnú zručnosť.

Stará rezačka ako dekorácia v antikvariáte Steiner.

Príklad starej rezačky ako dekorácie v antikvariáte Steiner v Bratislave.

Pri kúpe môžu byť testom kvality týchto pár otázok/úkonov.

Presnosť pravého uhlu. Zoberte si najväčší papier, ktorý sa do rezačky vojde a zrežte z neho postupne z každej strany malý kúsok, aby vám vyšiel štvorec. Ale dbajte, aby ste rezali tak presne ako sa dá, podľa bočného alebo zadného dorazu. Potom si pomerajte strany, či všetky sedia. Alebo si pozrite, či je uhol zrezania 90`. Nebudú sedieť. Pri 47cm rezačke je tolerancia 1mm. Čím lacnejšia rezačka, tým to bude horšie.

Či sa dajú brúsiť čepele? Odpoveď obchodníka bude „nie“  a že „kúpte si novú“. Realita je taká, že sa zvyčajne dajú brúsiť. Cenu náhradných nožov si ale zistite predom, prípadne ma kontaktujte.

Decentne napísané, jeden oficiálny distribútor známej značky rezačiek má svojské správanie. Jeho náhradné nože stohových rezačiek sú dvakrát tak drahé ako pre konkurenčné modely. Napr. ja som im nestál za odpísanie na otázku ceny náhradnej čepele. A servisný technik Vám oznámil že na stohovej rezačke za 1500€ smiete rezať 350g/2 maximálne po jednom hárku a že čo si to dovoľujete dať tam viac papiera.

Definitívny záver: Pomer ceny a výkon vyhrala celokovová koliesková rezačka, ktorá je ešte aj vhodná k deťom.

Pózujúcu pionierku namaľoval Tvrdoň v 1956 a je z kalendára od SNG a jej výstavy „Prerušená pieseň“.

Veľa šťastia pri rezaní.

Pavol Štefanovič