časopisy a knihy

Tlač a výroba časopisov a kníh, manuálov či kalendárov  je veľmi podobná, z Vášho pohľadu sa líši len výberom väzby.

Opýtajte sa na cenu tlače na maili info@malografia.sk, cez kontaktný formulár na konci stránky alebo volajte 0903 677 823.

Postupnosť :

  1. zadajte rozmer a typ väzby,
  2. vyberte farebnosť vnútorných strán a ich papier,
  3. vlastnosti obálky,
  4. náklad v ks,
  5. odoslanie dát cez kontaktný formulár.
nadhad kalkulačky z online kalkulácie

.

U oboch si musíte  vybrať papier pre obálku a vnútorné listy líši sa len výberom typu väzby, tie však majú svoje technické limity, napríklad spinkami šitá väzba nezvládne viac ako 90 strán, lepená musí mať minimálne 20 strán a pod.

1 – Vyberte si druh väzby:

Na výber je niekoľko druhov väzieb: mäkká lepená (typ V2), šitá (V8) s tvrdými doskami, spinkami šitá časopisecká väzba (typ V1)  a väzba kovovou špirálou.

Šitá väzba V1 realizovaná spinkami je jednoduchá, rýchla a lacná, vhodná na jednorázové publikácie, ako sú časopisy, program akcie alebo jednoduché manuály k výrobkom. Je realizovateľná takmer ihneď po vytlačení. Zvyčajne máva len o čosi tvrdšiu obálku ako je vnútro. Ak chcete túto väzbu, musíte mať počty strán v násobkoch 4, prípadne sa pridávajú prázdne strany.

 

 

V1chrbat

Detail šitej väzby V1.

Špirálová väzba je vhodná na manuály, školiace materiály, kalendáre, zápisníky a pod. Jej výhodou je, že sa dá preklopiť o 180° a byť kompaktná ako napr. tablet, ale vie byť nepraktická kvôli bočnej špirále. Výhodou je, že môže mať tvrdé dosky ako obal, a preto sa na ňu dá dobre písať, napríklad pri zápisníkoch, diároch alebo kalendároch. Špirálová väzba je viazatelná ihneď po vytlačení, ale viaže sa/dieruje len niekoľko listov naraz, preto trvá dlhšie. Zviazatelné maximum je cca 100 listov, reps. 200 strán pri kancelárskom papieri.

špirálová väzba

Špirálová väzba.

Lepená väzba V2 je kvalitná knižná väzba, používaná predovšetkým na knihách (tzv. paperbacky), ale je vhodná aj na časopisy. Pri lepenej väzbe sa odporúča mať aj polaminovanú obálku, ktorá výrazne zvyšuje odolnosť voči prachu a vode. Lepená väzba vyžaduje prípravu obálky, nastavovanie a zahrievanie stroja, preto trvá dlhšie, zvyčajne aspoň deň.

detail chrbátu lepenej väzby V2

Detail lepenej väzby V2.

Šitá knižná väzba V8 s tvrdými doskami je najstaršia ale aj najkvalitnejšia väzba, ktorá zo všetkých väzieb vydrží najdlhšie. Šitá väzba si vyžaduje komplikovanejšiu prípravu dosiek a spájanie vnútorných listov, preto na realizáciu treba niekoľko dní. Aj táto väzba vyžaduje, aby počty stán boli v násobkoch 4, ale pri väčších rozsahoch je táto podmienka grafikom ľahko splnitelná.

 

Nadhľad na online kalkulačku.2 – Zadajte počet strán, vyberte si papier a farebnosť

Potom si vyberte, či chcete farebnú alebo čiernobielu tlač, prípadne kombináciu oboch – v tom prípade zadajte počet farebných strán a počet čiernobielých strán. Pre jednoduchú čiernobielu tlač,  alebo na texty sa odporúča biely bezdrevný 80g/m2 papier, je veľmi podobný kancelárskemu papieru, len je trochu drsnejší a nie je tak žiarivobiely (preto neťahá tak oči). Prakticky všetky knihy s čiernobielym textom a bielym papierom sú na bezdrevnom papieri. Ak dávate prednosť béžovej farbe, vyberte žltkastý papier (pamabook), na čítanie je príjemnejší ako biely papier.

 

Alternatívny text

Brožúra V1 na žltkastom papiery Pamabook.

Ak ste náročnejší na farebnú tlač, napríklad pri katalógoch umeleckých diel, vyberte si službu „colormanagementu“. Pointou je „čo na monitore, to na papieri“. Pre plné využitie by sme Vás ale ešte kontaktovali, pretože je nutné aby bol colormanagement používaný aj na strane zákazníka, a to predovšetkým kalibrácia monitorov.

ilustrácia kalkulačky

kalkulačka

3 – Zadajte vlastnosti obálky

Obálka býva väčšinou tvrdšia ako vnútorné listy. Typicky od 200g/m2.

Laminácia zvyšuje odolnosť voči prostrediu, predovštkým prachu a tekutinám ,a tým aj trvácnosť publikácie. Matná laminácia je takmer nebadateľná ,zatia čo lesklá je zreteľne vidieť a odráža svetlo. Zvykne sa aplikovať na knihy lepené a šité, pri špirálovej väzbe a časopisoch sa neaplikuje.

4 – Zadajte náklad

Náklad a vlastnosti rozhoduje o voľbe technológií tlače, teda či bude použitá digitána tlač alebo offsetová.

Pri vyšších nákladoch sa vždy uvažuje aj o offsetovej (priemyselnej) tlači, pre ktorú  je rozhodujúci faktor počtu kopií, a nie samotný náklad. Nejde o množstvo potlačeného papiera. Napríklad 80 ks 100 stranovej A4-ovej knihy zaberie rovnaké množstvo papiera ako 1000 ks 16 stranovej brožúry. Kniha bude tlačená digitálnou technológiou a brožúra offsetom, pretože 16 stranová brožúra potrebuje len dve sady tlačových foriem pre offset, a z každej sa vytlačí 1000 kopií.  Kniha vyžaduje  10 sád tlačových foriem, čím sa značne predražuje použitie offsetového stroja. U offsetového stroja sa  platí veľa za zapnutie, a potom už len za čas ktorý tlačí, resp. táto položka sa rozpočítava podľa nákladu.

Vo všeobecnosti si neklaďte otázku, aký náklad je vhodný pre offset ,aby ste získali výhodnú cenu. Zo  stúpajúcim nákladom je znižovaná cena digitánej tlače, až je plynulo prechádzané k offsetovej technológii.

5 – Odoslanie dát

Odošlite dáta cez mail, alebo cez kontaktný formulár , ak máte viac súborov, využite nahrávanie.

Požiadavky na dáta:

Dáta odovzdávajte predovšetkým vo formáte PDF, akceptujeme aj iné ako JPEG, JPG, AI, PSD alebo DOC, ale z nich je opäť vytvárané PDF. Použitím PDF sa vyvarujete množstva chýb. Ak máte tlač s farbou cez okraj, dbajte na orezové značky a presahy cez ne.

Zanechajte nám odkaz.

Váš mail/telefónne číslo.

Priloženie súboru.

Maximálna veľkosť súboru je 18MB a podporované sú len tieto typy súborov: pdf, ai, jpg, jpeg, doc, rar a zip.

Ak chcete nahrať viac alebo väčšie súbory, kliknite na malografia.sk/nahravanie-suborov/